WYDARZENIA

Architektura wnętrz kampusu UMK w Toruniu – spacer po miasteczku uniwersyteckim z Emilią Ziółkowską

◷ 27.06, godz. 11:00
gdzie?: zbiórka przy wejściu do Auli UMK

Zapraszamy na subiektywny spacer po Kampusie UMK szlakiem jego architektury i wzornictwa. Wybudowane na przełomie lat 60/70 XX w. miasteczko akademickie w Toruniu w opracowaniach poświęconych polskiej architekturze XX wieku uważane jest za jedną z najważniejszych realizacji późnego modernizmu w Polsce i Europie. Podczas naszego oprowadzania postaramy się pokazać jak nowoczesne i funkcjonalne jest założenie na Bielanach. Nie zabraknie również dobrego dizajnu. Opowiemy o wnętrzach kampusu z zachowanym w oryginalnej formie wystrojem z początku lat 70. O projektach wyposażenia, użytych materiałach, zastosowanych rozwiązaniach. Spacer po kampusie będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska miejscom, budynkom, meblom, z których codziennie korzystamy, które mijamy, nie zwracając na nie uwagi. Pokażemy, że warto się im bliżej przyjrzeć!

Premiera filmu Projektując nowoczesność. Rozmowy o architekturze Torunia oraz spotkanie z twórcami a także bohaterami filmu.

◷ 27.06, godz. 18:00

Przez ostatnie pół roku Waldemar Bujak i Marta Nowicka spotykali się z plastykami i architektami, którzy w latach 60. i 70. tworzyli powstające w Toruniu realizacje z zakresu architektury wnętrz. Rezultatem tych spotkań jest film dokumentalny, który swą premierę mieć będzie podczas festiwalu TORMIAR. Wypowiadający się w nim twórcy Jerzy Brzuskiewicz, Romuald Drzewiecki, Lech Kłosiewicz, Henryk Sobczyk i Jan Tajchman opowiadają o swojej pracy projektowej oraz mieście, które chciało być nowoczesne.

Po premierze planowane jest spotkanie z autorami dokumentu a także jego bohaterami
Film Projektując nowoczesność. Rozmowy o architekturze Torunia prezentowany będzie podczas TORMIARU w przestrzeni festiwalowych wystaw.

Otwórz oczy. Wnętrzarska podróż w czasie – spacer śladami dekoracji wnętrz z Katarzyną Kluczwajd

◷ 28.06, godz. 11:00
gdzie?: zbiórka w holu CSW przy recepcji

Festiwal Architektury i Wzornictwa Rehabilitacja wyobraźni ma otworzyć oczy na Toruń, którego nie dostrzegamy, a tym samym nie znamy. Nie dostrzegamy, bo architekturę, wnętrza i wzornictwo z okresu minionych siedmiu dekad (tj. po 1945 roku) uważamy za coś oczywistego, zwykłego, codziennego. Tego, w czym żyjemy i co nas otacza, nie traktujemy w kategoriach sztuki i zabytku, który zasługuje na zauważenie i refleksję. Uświadomiły to trudności, z jakimi spotkali się organizatorzy festiwalu, którzy podjęli próbę dotarcia do oryginalnych realizacji, a także fotograficznej dokumentacji tych już nieistniejących. Festiwalowy spacer po starówce, którą jakoby doskonale znamy, ma pokazać nowe ciekawe miejsca na artystycznej mapie naszego miasta. Odwiedzimy trzy wnętrza: Domu Dziecka (ul. Szeroka 6), karczmy Pod Kotwicą (ul. Łazienna 2) i hotelu Zajazd Staropolski (ul. Żeglarska 10/14). Trzy wnętrza o różnych funkcjach, z zachowaną dekoracją sprzed lat; różna stylistyka, techniki wykonania, różne wrażenia artystyczne i estetyczne ‒ do porównania z realizacjami współczesnymi.

Ratujemy Mozaiki – spotkanie z Karoliną Andrzejewską z Fundacji Architektury oraz prezentacja na temat plastyki w toruńskiej architekturze

28.06 godz. 18:30

Celem akcji „Ratujemy Mozaiki” jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i zwrócenie uwagi na problem niszczejących dekoracji plastycznych w miastach całej Polski. Ceramika Paradyż we współpracy z Fundacją Architektury od trzech lat prowadzą działania na rzecz zwiększania świadomości oraz zainteresowania społeczeństwa problematyką architektonicznej i plastycznej spuścizny poprzednich dekad a także poprawą estetyki przestrzeni publicznej. Karolina Andrzejewska z Fundacji Architektury opowie o dotychczasowych działaniach i osiągnięciach akcji „Ratujemy Mozaiki”. Wystąpienie poprzedzi prezentacja na temat mozaik i dekoracji w architekturze Torunia.Możliwość komentowania jest wyłączona.