EDUKACJA

Komitet Edukacyjny działający przy I Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR zaprasza do wielopokoleniowego zwiedzania festiwalowych wystaw i sentymentalnej podróży w czasie! Dla każdej rodziny przewidziane są liczne atrakcje, zagadki i zadania do wykonania ukryte w przewodniku po wystawach pt.: Serwus wnętrze! Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych ‒ przygotowaliśmy dla nich specjalnie zaaranżowany kącik plastyczny, inspirowany pracami Franciszka Michałka. Przestrzeń wystaw będzie także sceną dla działań warsztatowych ‒ zgromadzone eksponaty zainspirują nas do twórczych działań.

Warsztat: Mozaika – ceramika i brutalne piękno.
◷ 28.06.2014 r. godz.12:00–14:00
Gdzie?: na przestrzeni wystaw
Dla: rodzin z dziećmi od 5 lat
! Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem e-mail: labsen@csw.torun.pl.
Zespół projektowy to jeden dorosły i jedno dziecko.
Wstęp na zajęcia jest płatny! Bilety w cenie 9 zł od osoby (9 zł dorosły, 9 zł dziecko) do nabycia przed rozpoczęciem zajęć w recepcji CSW.
W latach 60. i 70. XX w. częstym elementem dekoracji budynków, wnętrz, elewacji a nawet całych osiedli mieszkaniowych, były mozaiki wykonywane ze szkła lub ceramiki. Abstrakcyjne, geometryczne motywy, barwna kolorystyka, błyski światła odbite lub zatrzymane w szklanych elementach przyciągały wzrok i ciekawskie dłonie. Zgromadzone na wystawie projekty barwnych i kuszących wzorami mozaik Franciszka Michałka zainspirują nas do przygotowania własnego dzieła sztuki. Przemierzymy wystawy w poszukiwaniu różnych faktur i materiałów. Następnie, wtapiając skorupy ceramiczne, kamienie i szkiełka w formy z zaprawą, stworzymy własne, niepowtarzalne mozaikowe kompozycje.

Uwaga! podczas zajęć uczestnicy będą pracować z zaprawą murarską/gipsem, zalecane są stroje robocze!

Warsztaty: ArchiTEKTURA wnętrz
◷29.06.2014 r., godz.12:00–14:00
Gdzie?: przestrzeń wystaw
Dla: rodzin z dziećmi od 5 lat
! Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem e-mail: labsen@csw.torun.pl.
Zespół projektowy to jeden dorosły i jedno dziecko.
Wstęp na zajęcia jest płatny. Bilety w cenie 9 zł od osoby (9 zł dorosły, 9 zł dziecko) do nabycia przed rozpoczęciem zajęć w recepcji CSW

Praca artysty plastyka projektującego wnętrza w czasach PRL-u nie należała do najłatwiejszych. Ciągłe deficyty niezbędnych materiałów wymagały od projektantów pomysłowości i poszukiwania nowych rozwiązań. Każdy zespół projektowy, w składzie rodzic + dziecko, otrzyma zlecenie od Pracowni Konserwacji Zabytków na zaprojektowanie wnętrza toruńskiej kamienicy. Jedni za zadanie dostaną zaadaptować ją na Dom Towarowy, inni na Dworzec PKP. Wszystkich połączy jedno… brak materiałów! Skąd je wziąć? Spod lady! Każdy zespół przed przystąpieniem do pracy będzie musiał zawalczyć o dobra luksusowe, które – jeśli nie przydadzą się do projektowanego Waszego wnętrza – będą idealnym towarem na wymianę z innymi zespołami.
Inspiracjami dla projektów staną się wnętrza prezentowane na wystawach, czujni obywatele będą mieli okazje zdobyć dla swojej drużyny miano realizacji priorytetowej – czyli nieograniczony dostęp do tworzywa!

Rodzinny pakiet edukacyjny: Serwus wnętrze!

Dla każdej rodziny przewidziane są liczne atrakcje, zagadki i zadnia do wykonania ukryte w przewodniku po wystawach “Serwus wnętrze!”. Publikacja zawiera treści dostosowane dla obywateli od 5 lat, podzielone na trzy części, które pozwalają obserwować architekturę wnętrz i wzornictwo w skali mikro, mezo i makro. Na każdego aktywnie zwiedzającego wystawę, czeka odznaka Inspektora wnętrz i nagroda “Przestrzeń i miejsce”, przewodnik do odczuwania architektury, który wywiedzie Was poza mury toruńskiego CSW.
Przewodnik “Serwus wnętrze!” podzielony jest na trzy części:

Część turkusowa dotyczy detali, drobnych szczegółów i narzędzi ważnych w pracy projektanta. (od 5 lat)
Część czerwona dotyczy konkretnych projektów i realizacji. (od 9 lat)
Część czarna wymaga przyjęcia szerszego spojrzenia, odniesień do współczesności i krytycznych rozważań nad ideą projektów. (od 13 lat)

Kącik malucha: Pracuj z artystą Franciszek Michałek

Dla najmłodszych, przygotowaliśmy specjalnie zaaranżowany kącik plastyczny, inspirowany pracami Franciszka Michałka. W otoczeniu barwnych projektów toruńskiego artysty, mali twórcy rozsiądą się wygodnie i przystąpią do działania.

Komitet edukacyjny: Malina Barcikowska, Katarzyna Gołuńska, Renata SargalskaMożliwość komentowania jest wyłączona.